Հուլիսի 5-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը՝ որպես Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար եւ ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ, նամակով դիմել է Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի բյուրոյի անդամներին, համանախագահներին, ինչպես նաեւ ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի անդամներին՝ վերջին օրերին Ադրբեջանի կողմից իրադրության սրմանն ուղղված գործողությունների կապակցությամբ:
Նամակում մասնավորապես նշված է.
«Անցած շաբաթների ընթացքում Ադրբեջանը շարունակաբար խախտել է 1994-1995 թթ. ռազմական գործողությունների եւ կրակի դադարեցման եռակողմ համաձայնագրերով ստանձնած իր միջազգային պարտավորությունները: Հուլիսի 4-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ կիրառել են TR-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանքներ: Ի պատասխան, Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակը հարկադրված է եղել միջոցներ ձեռնարկելու Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողություններին դիմակայելու համար: Լեռնային Ղարաբաղի դիրքերը թիրախավորվել են տեղանքից, որտեղ գտնվում է Ադրբեջանի քաղաքացիական բնակչությունը: Առաջին անգամ չէ, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունն օգտագործում է սահմանամերձ բնակչությանը որպես կենդանի վահան՝ խոցելու Արցախի տարածքը: Այս փաստը միջազգային հանրությանը ներկայացվել է բազմաթիվ առիթների դեպքում:
Ներկայում Բաքուն փորձում է մանիպուլյացիայի ենթարկել քաղաքացիական կորուստների փաստը՝ նպատակ ունենալով միջազգային հանրության եւ մարդասիրական կազմակերպությունների ուշադրությունը շեղել միջազգային մարդասիրական իրավունքի այն կոպիտ խախտումներից, որոնք տեղի են ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ անցած տարվա ագրեսիայի ընթացում եւ ուղեկցվել են Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչության հանդեպ վայրագություններով, երեխաների սպանություններով, տարեցների նկատմամբ բարբարոսական գործողություններով, «Իսլամական պետություն» խմբավորման ոճով գլխատումներով:
Բաքվի ռեժիմի կողմից սադրանքներ նախաձեռնողները եւ իրականացնողները պետք է ենթարկվեն պատասխանատվության:
Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում եւ Հայաստանի սահմաններին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից շարունակական սադրանքներն ընդգծում են 2016 թ. մայիսի 16-ի Վիեննայի եւ 2016 թ. հունիսի 20-ի Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներում շփման գծում իրավիճակի կայունացման նպատակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, 1994-1995թթ. եռակողմ հրադադարի պայմանագրերի խախտումների հետաքննության մեխանիզմների ստեղծման կարեւորությունը, ինչը հիմք կհանդիսանա նոր միջադեպերի կանխարգելման, ինչպես նաեւ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման հանձնառության վերահաստատման, հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկի համար, ինչին աջակցում են նաեւ ԵՄ-ն եւ Եվրոպական խորհրդարանը»:

5 июля председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Ашотян, как глава делегации Армении в ПА Евронест и сопредседатель Комиссии парламентского сотрудничества ЕС – Армения, обратился с письмом к членам, сопредседателям Бюро ПА Евронест, а также к членам Комиссии парламентского сотрудничества ЕС – Армения в связи с действиями по обострению Азербайджаном ситуции в последние дни.
В письме. в частности, отмечено:
“За прошедшие недели Азербайджан непрерывно нарушал взятые на себя трехсторонним Соглашением о прекращении боевых действий и огня 1994-1995 гг. международные обязательства.   4 июля вооруженные силы Азербайджана применили в отношении Нагорного Карабаха установки ракетного   залпового огня TR-107. В ответ Армия обороны НКР вынуждена была предпринять меры для сопротивления агрессивным действиям Азербайджана. Позиции Нагорного Карабаха оказались мишенью из местностей с азербайджанским гражданским населением. Не впервые уже руководство Азербайджана использует пограничное население как живой щит для поражения территории   Арцаха. Этот факт был представлен международному сообществу по многочисленным поводам.
Ныне Баку пытается   подвергнуть манипуляции факт гражданских потерь – в целях отвлечь внимание международного сообщества и гуманитарных организаций от тех грубейших нарушений международного гуманитарного права, которые имели место в ходе прошлогодней агрессии в отношении Нагорного Карабаха и сопровождались зверствами в отношении гражданского населения, убийствами детей, варварскими действиями к старикам, обезглавливанию в духе ИГИЛ.
Инициаторы провокаций бакинского режима должны быть подвергнуты ответственности.
Продолжающиеся на линии соприкосновения с Нагорным Карабахом и границах Армении непрерывные провокации вооруженных сил Азербайджана подчеркивают важность соблюдения достигнутых в ходе саммитов 16 мая 2016 г. в Вене и 20 июня 2016 г. в Санкт-Петербурге договоренностей по стабилизации положения на линии соприкосновения, создания механизмов расследования нарушений   трехстороннего соглашения о прекращении боевых действий и огня 1994-1995 гг., что послужит основой для предотвращения новых инцидентов, а также подтверждения обязательства о неприменении силы или угрозы силы, для предложения сопредседателей МГ ОБСЕ решить конфликт исключительно мирным путем, чему содействует также ЕС и Европарламент”.